Да станеш с гъ*а нагоре (Star Wars)
0
Неделя сутрин, след 12 часа сън се будя като с поглед на повито пеленаче не можещо да помръдне. Със светлинна скорост очуканата ми кафеварка заиздава звуци като „Хилядолетния сокол“ на Хан Соло.
20 декември, хм – трети ден от огромното ми разочарование след предпремиерата на„Междузвездни войни: Силата се пробужда”, пробуди се, ама друг път. И днес си казах няма да го мисля след мантрата в главата ми:
„Да го д*хаш Мики Маус, ти и целия ти Дисни!“
Духах си кафето и за да спра с „благословиите към роднини на сценаристите изпълнили пъкления план с опорни точки от Дисни (за незнаещите – компанията Дисни откупи правата на Джордж Лукас /за мен вече само Лукавия/ за сагата „Междузвездни войни“), отворих на лаптопа си „Уикипедия – свободната енциклопедия“ и потърсих всичко за днешната дата 20 декември, ей така да разсея тъмната страна на Силата. Оказа се, че остават 11 дни до ЧНГ или 11 потенциални шанса да направим нещо смислено в рамките на 24 часа за отминаващата 2015 г. със светлата страна на Силата.
Първият факт, който ме развесели бе годишнината от отпечатването на първият екземпляр на „Дон Кихот“ от любимият ми Мигел де Сервантес. Драснах си отстрани, да си прегледам по-късно великите цитати от първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605 г.
Като казах по-горе ЧНГ, се оказва факт че Цар Петър I решава и отсича от раз през 1699 г. че в руския календар шампанско за Нова година ще гърми вече на 1 януари, а не както е било 1 септември.
Отпих глътка от ароматното си кафе (китка набрана ми лично от избрани сортове на Женския пазар от народния артист Силвестър Силвестров) и в съзнанието ми заблестяха като бенгалски огън искри от асоциации с абревиатурата ЧНГ – първата беше мирис на мандарини и аромат на шампанско „Искра“ (моля редактора ми – новинарят на ТV7 Косьо Филипов да остави това продуктово позициониране, и да не го рекламираме, бате Косьо, българите винаги по традиция си взимаме най-евтинкото).
Каква синхронност само, след асоциативните ми искри, прочетох и следващия факт – годишнина от извършената демонстрация през 1879 г. от Томас Едисон на създадената от него електрическа лампа… и останалото е история (и то доста до ден днешен не признаваща публично и заслугата на Никола Тесла /да не се бърка с бате Милко Калайджиев/)
Каква по-голяма родна радост и от последвалата информация, че на тази дата през 1927 г., Правителството на България пренебрегва някои клаузи на Ньойския мирен договор (слага си ги на.. /сещате се/) и започва възстановяването на редовна и боеспособна българска армия. На днешната дата през 1894 г. народното ни събрание приема Закон за висшето училище, с което се въвеждат принципа на академичната автономия, факултетите като структурни звена и длъжността декан. Еми БРАВО, „<<продължаваме напред>> науката е Слънце“, шанса ни е Пулев!
Последва и тъжна годишнина от гибелта на българския летец-герой Димитър Списаревски. През 1943 г. по време на омразната Втора световна война: Британско-американската авиация (Дисни да ги купи и затрие) извършва поредна, четвърта бомбардировка над София, при защитата на родното небе геройски си отива от този свят българския орел.
Още по-тъжно ми стана, че на тази дата през 1943 г. е свързана и екскурзията ми от тетевенската гимназия навремето свързана с партизанско движение в България. Няколко класа положихме цветя в село Ястребино. На 20 декември са разстреляни 18 партизани, сред които и Шестте ястребинчета.
Следващия факт от родната история ми напомни за закона на неумолимата Карма (с главно К) – на тази дата през 1944 г. — в България започват заседанията на така наречения Народен съд. Сещате се, сеч като при битката на Ендор, от „Завръщането на джедаите“. Министерският съвет приема Наредба-закон за трудововъзпитателните общежития за политически опасните лица и Наредба-закон за трудововъзпитателните общежития, с което започва създаването на концлагери в Народна република България, положението на клетите неудобни за системата е било в пъти по-зле от това да си затворник в „Звездата на смъртта“ и да те разпитва Дарт Вейдър или пък новия лигльо-злодей-сит Кайло Рен.
А ето и нещо по-цивилизовано, след като САЩ използваха „атома“ основно над японски градове с яростта и коварството на император Палпатин, на 20 декември 1951 г. в САЩ влиза в експлоатация първата АЕЦ.
Ето е и отново Кармата, през 20 декември 1960 г. е сформиран във Виет Конг — Националния фронт за освобождение на Виетнам да натират всите Рамбовци заедно, както бунтовници водени от принцеса Лея по златна препаска наритва имперска сган.
Горд ме прави фактът от 20 декември 1977 г., когато завършва първото българско околосветско плаване на яхтата „Кор Кароли“ с капитан Георги Георгиев, по смел и от адмирал Акбар при атаката на „Звездата на смъртта“.
Ето, че тия пусти и досадни като имперски остатък американци на 20 декември 1989 г. нахлуват в Панама: САЩ изпращат военни сили за отстраняване на режима на генерал Мануел Нориега, затвърждаващи ролята си на световен полицай, но без честта на джедайски орден. Абе пе*eрастка му работа си мислех и хоп отново синхронност -през 1999 г. — Върховният съд на Върмънт, САЩ решава, че хомосексуалните двойки имат същите граждански права като хетеросексуалните.
„И как оттогава без да могат да се размножават обратните, се множат с всеки изминал ден“,
би попитал Хан Соло.
На днешната дата и холандците, напушени и те да не видят нещо и – хоп, през 2000 г. — в Нидерландия стават законни еднополовите бракове. То там май първо излезе и гей-кавърът на Толкин „Властелинът на халките“.
На 20 декември 2000 г. — Парламентът на Великобритания, основно луди фенове на „Междузвездни войни“ искащи да си играят на „Войната на клонираните“ разрешават клонирането (уж) за медицински цели. Подай ми струмтрупарският шлем там!
Решавам да завърша с нещо родно и православно преди да си вляза във Фейсбука тежкарски като Ландо Калризиян – на 20 декември 1968 г. — Българската православна църква въвежда празнуването на 25 декември на Рождество Христово, на 1 януари — Васильовден (хафте, хафте), 6 януари — Богоявление (Йордановден), 25 март (Благовещение)…
Във фейса поне десетина писма на приятели ме питат, как така аз като супер фен на „Междузвездни войни“ съм постнал статуси и картинки като тези –
*Тук може да продължат със статията основно и само истински фенове на сагата „Междузвездни войни“, а не промити консуматорски мозъци от зловещия франчайзинг.
Ок, отговарям, какъв е основният (ми/ни) проблем с „Междузвездни войни“, с благодарност къмhttp://starwarsbg.com/ от където ще ползвам цитати.
През 1978 г., след успеха на първия филм, започват да излизат различни странични истории, които допълват вселената на „Междузвездни Войни“. Започва се с „Кейбърският Кристал“, роман на Алан Дийн Фостър, както и с комиксите на Марвел. Съвсем скоро се появяват също и други истории в различни медии. От аудио драматизации по радиото, до компютърни игри (играл съм всичко, по няколко пъти съм ги превъртал, особено с читовете). Два телевизионни филма и два анимационни сериала само през 80-те. Буквално стотици романи и комикси, десетки компютърни игри, всякакви детски книжки… Всичко това става известно като Разширената Вселена (Expanded Universe, aka EU). Авторите и създателите на тези истории се стараят те да са консистентни с цялостната хронология на вселената на Междузвездни Войни – историите и събитията в тях да не си противоречат. Разбира се, това не е винаги възможно, но несъответствията са значително МНОГО редки, и често пъти за тях се намира логично обяснение. Историите от вселената бяха разделени на няколко нива на канон, по важност, или „достоверност“. Основния канон, както продължава да бъде и до днес, са филмите на Лукас. Нивото на канон на историите лично създадени от Джордж Лукас се наричаше G-canon. Следваше го нивото на другите филми и ТВ сериали – T-canon. Третото ниво беше C-canon, от Chronology / Continuity. Тук се включваха повечето истории от разширената вселена – тези, които не влизат в противоречие с филмите и сериалите. После имаше още 2 нива на канон, които включват съответно леко противоречащи си, или направо алтернативни истории. Под алтернативни, разбирайте историите Infinities, които изследват различни варианти на това „какво би могло да бъде“ (пример – комиксите The Star Wars, правени по ранен вариант на сценариите на Лукас, в които събитията са доста различни от показаното във филма, или комиксите Star Wars Infinities). За повече подробности относно канона преди, прочетете тук – http://starwars.wikia.com/wiki/Canon
И сега много моля за повече ВНИМАНИЕ! След покупката на Lucasfilm от Дисни за някви си пикливи милиарда, правата за „Междузвездни войни“ са извън ръцете на Лукас. Новото ръководство създаде група хора, които да се грижат за консистенцията на историите във вселената на Междузвездни Войни – Lucasfilm Story Group.Групата включва хора като Пабло Хидалго (автор и познавач) и Лийланд Чий, познат като Пазителя на Холокрона (необятна база данни на Лукасфилм, съдържаща детайлна информация за абсолютно всичко, което някога е било създавано в Star Wars – герои, кораби, планети, дроиди, оръжия, събития, всякаква терминология, факти и др.). Дали с цел да се осигури по-голяма творческа свобода на създателите на предстоящите новите епизоди и филми, дали за да се улесни и ускори работата по хилядите нови странични истории, които тепърва ще се появяват на пазара, групата обявява радикално решение…
От сега нататък всяка нова история, която бъде разказана, от детска книжка до роман, от комикс до компютърна игра, от ТВ-епизод до филмите в кината, ще бъде съгласувана със и съблюдавана отLucasfilm Story Group.
Всички нови истории ще са част от нововъведения единен Star Wars Canon. Т.е. – вече НЯМА нива на канон. Всичко, което излиза в момента и тепърва ще се появява е част от официално признатата история и хронология на галактиката на Star Wars. В канона влизат всички епизоди на Star Wars, както и сериалите Clone Wars и Rebels, техните адаптации, новата линия от Star Wars комикси на Марвел, и др. За пълен и актуален списък на историите, официално включени в новия канон на Дисни, посетете: http://starwars.wikia.com/wiki/Timeline_of_canon_media
ВНИМАНИЕ! Карабаст, какво става с Разширената Вселена? С герои като Кайл Катарн (най-големият ми любимец), Мара Джейд, Адмирал Траун, Дарт Бейн и др., които не са се появявали извън старите книги, комикси и компютърни игри? Къде отиват стотиците страници истории, разказвани над 35 години? Карабаст!!!
Lucasfilm Story Group обявява, че от сега нататък Разширената Вселена ще се нарича Star Wars Legends. Т.е. всички тези допълващи филмите истории са в статус „Легенда” от галактиката на Междузвездни Войни.
Това са истории, които може би са се случили, а може би не. #WTF
Можем спокойно да продължаваме да си ги четем/гледаме/играем и да им се наслаждаваме, но те не влизат официално в хронологията на събитията в галактиката, и следователно следващите автори, както и предстоящите епизоди съвсем не са длъжни да се съобразяват с тях.
По тази причина вече и доста от статиите в Уикипедия имат опция за преглеждане като Легенда или Канон. За момента версията „Канон“ е доста по-кратка от „Легенди“, просто защото не включва всичката допълнителна информация, натрупана от историите в Разширената Вселена.
Всичко чисто и просто е маркетингово решение – „Оти те правят пари, маймунке малка“.
Нека тук отново напомня Фб статуса си и сложа край на тази история:
Новите Дисни „Междузвездни войни“ са реплика или казано директно – МЕНТЕ. Очаквайте много скоро “STAR WARS” – всичко по лев!